Marka Tescili

Marka Nedir?

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Neden Markamızı Tescil Ettirmeliyiz?

1995 556 Sayılı markalar kanununa göre sinai haklar ve ticari olarak markalar kanunu yeniden yapılandırıldı. Ve buna göre markalaşma sürecinde büyük adım atıldı. Ancak 2013 yılına kadar birçok eksiklikle devam eden kanun 1Ocak 2013 tarihi itibari ile birtakım değişikliklere uğradı. Artık yeni kanunda şirketler dahi herkes kullandığı marka ve ismi TPE’den tescil ettirmesi zorunlu kılındı.

       Günümüzde birçok firmamızın halen umursamadığı bu yasa önümüzdeki günlerde birçok yaptırımla karşımıza çıkacak. Aslında birçok avantajı olan bu yaptırımın içeriğini birçok esnaf ve şirketimiz farkında değil. Özellikle devlet destekleri ve hibeleri bu marka tescili konusunda da oldukça etkili.

Bölgemizde bile maska tescil belgesi olan ve yaptıran firmalara % 50 geri ödemesiz lansman desteği sağlamaktadır.

Gerek tanıtım brorüş ve katalogları, gerek tabela giderleri ve gerekse fuar destekleri bu hibelerin içinde yer almaktadır. Marmaris’te 15.000 tl’ye kadar hibe sağlayan devlet desteklerini Kosgeb kurumundan sağlamaktadır. Bu desteklerle ilgili detaylı bilgi için 0252 412 0051 no’lu telefonu arayabilir, yada www.sevka.net adresimizde iletişim bölümünden bize mail ve taleplerinizi gönderebilirsiniz.   

Marka Tescili İçin Gerekli Belgeler

Marka tescili için başvurduğunuzda, işlemlerin başlaması için aşağıdaki belgelerin hemen bize ulaştırılması gerekir. Belgeleri (sevka@sevka.net)  online iletişim adresine gönderebilirsiniz.

Marka Sahibi ve Adresi:

Marka sahibi, Tüzel Kişilik ise, tam ticaret unvanı, açık adresi telefon ve şirket kaşesi- Gerçek Kişi ise, adı ve soyadı, doğum yeri -doğum tarihi, açık adresi telefon ve nüfus cüzdan örneği

Marka Örneği:

Mal yada hizmetler için kullanılacak markanın yazı karakteri yada varsa logosu, bunların uygulandığı etiket yada ambalaj örneği. İmzaya yetkili olan kişi/kişilerce imzalanacaktır. Noterden onaylı olmasına gerek yoktur. Vekaletnamedeki ünvan ile Faaliyet Belgesindeki ünvan aynı olmalıdır.

Marka Yaptırma zorunluluğu ile ilgili yasa!

Türk Ticaret Kanununda ticari unvan, ürün ve marka tescili hakkında yapılan değişiklikleri içeren torba yasa tasarısının uygulamaya girmesiyle yaklaşık 1,5 milyon kuruluşa marka tescili yaptırma zorunluluğu da geliyor.

 

Yeni Tcaret Kanunu sadece web sitesi oluşturma zorunluluğu getirmiyor; Çünkü firmaların adlarına veya markalarına ait web adresi alabilmeleri için unvan veya markalarının Türk Patent Enstitüsü’nce tescilli olması gerekiyor.

Günümüzde birçok firmanın yanılgıya düştüğü konuların başında ticari ünvanlarını tescil ettirmiş olmalarının kullandıkları markalar açısından da onlara koruma sağlayacağı düşüncesinde olmalarıdır. Çünkü herhangi bir firma biş şirket ünvanını marka olarak TPE’den tescil ettirebilir ve markalarının arasına katabilir. Şirket ise bu ismi sadece ticaret ünvanı olarak kullanabilir yani fatura başılığı, ticaret oda kaydı ismi vb. gibi konular dışında kullanamaz. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey, ticaret odası tarafından tescil edilen ticari unvanlarını da Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdikten sonra internet ortamında da tescil ettirmeleri ve bunların yanı sıra kullanmakta oldukları alt markalarını, ürünlerinin veya hizmetlerinin isimlerini, logolarını ve hatta sloganlarını dahi ayrı ayrı tescil ettirmeleri ticari açıdan son derece önemlidir..

Yetkili Türk Patent Endüstrisi Vekilimiz ile hizmetinizdeyiz.

Marka araştırmalarınız için kemal@sevka.net adresinden yardım alabilirsiniz.

 

Marka Danışmanlığı Yaptığımız Firmalardan Bazıları

Nirvana 43. sınıf

Marmaris İrem Apart 43.sınıf

Ege Marin 35. 37. Sınıf

Marmaris Pazar giyim 35. sınıf

Marmaris Doğuş Yapı market 35. Sınıf

Aydınlılar Perde 35.Sınıf

Bacakoğulları 37.39. Sınıf

Netsa 37. Sınıf

Marmaris Devecioğlu 35.Sınıf

Club Ako 43. Sınıf

 

REFERANSLAR
 • Ipsum

  Bodrum Evden Eve Nakliyat

  Nakliyat Web Site Programlama

 • Ipsum

  Joymarmaris

  Tur Sitesi

 • Ipsum

  Sister's Steak House

  Restaurant Sitesi

 • Ipsum

  Profesyonel İlgim Koleji

  Bilgisayar Atölyesi kurulumu gerçekleştirilmiştir.

 • Ipsum

  Ege Rent A Car

  Online rezervasyonlu Rent a car sitesi yapılmıştır.

 • Ipsum

  İzomaris

  İzomaris Yeni Tasarımıyla...

 • Ipsum

  Angels Restaurant & Bar

  Angels Restaurant & Bar Özel Tasarım ve Kodlama.

 • Ipsum

  Anker Group

  Anker Group Yeni Tasarımıyla...

 • Ipsum

  Kocer Beach Hotel

  Kocer Beach Hotel Yeni Tasarımıyla....

 • Ipsum

  GuletHire

  GuletHire Yeni Tasarımı...

 • Ipsum

  Turkish Gulet

  Wordpress'den Asp.Net'e çevrilmiştir.

 • Ipsum

  Guletforrent

  Wordpress'den Asp.Net'e çevrilmiştir.

 • Ipsum

  Marmaris Transfer

  Online Rezervasyonlu Transfer Sitesi.

 • Ipsum

  Boz Başak

  Bozbaşak Unlu Mamülleri Tic.Ltd.Şti Tarafından bize vermiş oldukları direktifler doğrultusunda Asp ile web sitesi hazırlanmıştır.

 • Ipsum

  TürkYacht

  Turkyacht'ın isteği üzerine wordpress ile hazırlananın ve sitesinde 6 dil eklemede sıkıntı çektiklerini dile getirip aynı tasarım Asp.net ile yapılmıştır.